Cieľom školského vzdelávacieho programu  stavebných študijných odborov je vzdelávanie a príprava pre výkon technicko-hospodárskych funkcií pre oblasť stavebníctva, ale aj pre  ostatné odvetvia hospodárstva. Profilovanie absolventov  so zameraním na kľúčové kompetencie umožňuje pripraviť žiakov na zastavanie funkcií konštrukčného, technologického a prevádzkového charakteru, ale i na úsekoch ekonomických, obchodných a služieb, aj na ich pohotovú adaptabilitu a prispôsobenie sa  pre prácu v nových výrobných a nevýrobných odvetviach v závislosti od trhu práce, pre uplatňovanie nových technológií a rozvoj podnikateľských činností vo výrobnej sfére aj v službách v odbore.

Príprava v školskom vzdelávacom programe v študijnom odbore 3659 4 Stavebníctvo zahŕňa teoretické a praktické vyučovanie a prípravu. Teoretické i praktické vyučovanie je organizované v priestoroch školy na Markušovskej ceste č. 4 v Spišskej Novej Vsi.

Predpokladom pre prijatie do študijného odboru je úspešné vykonanie záverečnej skúšky v odbore stavebníctvo a zdravotné požiadavky uchádzačov o štúdium. Stratégia výučby školy vytvára priestor pre rozvoj nielen odborných, ale aj všeobecných a kľúčových kompetencií. Najväčší dôraz sa kladie na rozvoj osobnosti žiaka. Všeobecná zložka vzdelávania vychádza zo skladby všeobecno-vzdelávacích predmetov učebného plánu. V jazykovej oblasti je vzdelávanie a príprava zameraná na slovnú a písomnú komunikáciu, ovládanie oznamovacieho odborného prejavu v slovenskom jazyku, na vyjadrovanie sa v bežných situáciách spoločenského a pracovného styku. Žiaci sa tiež oboznamujú s vývojom ľudskej spoločnosti, základnými princípmi etiky, zásadami spoločenského správania a protokolu. Osvojujú si základy matematiky, fyziky a informatiky, ktoré sú nevyhnutné pre výkon povolania. V odbornom vzdelávaní je príprava zameraná na prehĺbenie a rozšírenie odborných a praktických vedomostí a schopností, potrebné pre výkon stavebných činností. Študijný odbor poskytuje žiakom základné vedomosti o technicko-hospodárskych činnostiach v oblasti stavebnej výroby, špeciálnych dokončovacích prácach, rekonštrukciách stavieb a o technickom zariadení budov. Do obsahu vzdelávania sú začlenené aj základy organizácie a riadenia výrobných kolektívov. Dôraz sa kladie na prípravu a realizáciu stavieb, na oboznámenie sa s pracovnými činnosťami jednotlivých účastníkov investičnej výstavby, ich vzájomnými vzťahmi, oboznámenie sa s dokumentáciou stavieb, výkresovou dokumentáciou zdravotných inštalácií a ústredného vykurovania. Ďalej poskytuje žiakom aj základné vedomosti a zručnosti v základoch podnikania a cieľom získať potrebnú kvalifikáciu pre zvládnutie náročných úloh pri zvyšovaní úrovne a kvality poskytovania služieb a konkurencieschopnosti v stavebníctve. Študijný odbor pripravuje absolventa so širokým odborným základom, s odbornými teoretickými vedomosťami i praktickými zručnosťami tak, aby bol schopný samostatne vykonávať činnosti stavebného charakteru a poskytovať kvalitné služby v rôznych typoch stavebných organizácií. Dáva predpoklady pre lepšiu adaptabilitu v praxi, pre permanentné vzdelávanie i prípadné vysokoškolské štúdium.

Činnosť školy v oblasti spoločenského a kultúrneho života je veľmi bohatá a pestrá nielen pri aktivitách súvisiacich s činnosťou školy, ale aj v mimoškolskej oblasti. Žiaci svoje odborné vedomosti a zručnosti budú prezentovať na mnohých stavebných súťažiach. Týchto aktivít sa zúčastnia aj učitelia všeobecných a odborných predmetov vo funkcii pedagogického dozoru. Veľké množstvo záujmových krúžkov (jazykové, športové a iné) ponúkajú našim žiakom efektívne využívať svoj voľný čas.