Podnikanie v remeslách a službách

Študijný odbor 6403 L podnikanie v remeslách a službách prehlbuje a rozširuje odborné vedomosti a zručnosti získané v trojročných učebných odboroch, súvisiace s racionalizáciou, riadením prevádzok obchodu a zariadení poskytovania služieb. Poskytuje odborné vedomosti o ich organizácii a prevádzke, zabezpečovaní technického vybavenia a údržby prevádzky a pripravuje na samostatnú podnikateľskú činnosť. Po úspešnom vykonaní maturitnej skúšky je absolvent pripravený vykonávať náročné pracovné činnosti v oblasti riadenia prevádzok, vie využívať výpočtové postupy pri riešení ekonomických úloh, ovláda základné administratívne práce, vie komunikovať s ľuďmi. Môže sa uplatniť ako stredný manažment a ostatné povolania a činnosti súvisiace s riadením prevádzok obchodu a zariadení poskytovania služieb, kde sa vyžaduje úplné stredné odborné vzdelanie.

Cieľom je pripraviť absolventov, ktorí budú schopní uplatniť sa vo svojom povolaní so všeobecnovzdelávacím základom a odbornými teoretickými vedomosťami a praktickými zručnosťami aplikovateľnými v praxi s prirodzenou profesionálnou hrdosťou. Absolventi získajú schopnosť komunikovať minimálne v jednom cudzom jazyku, riešiť problémové úlohy a pracovať v skupine. Aktívne sa zapájať do spoločnosti a svoje vedomosti a zručnosti priebežne aktualizovať podľa potrieb a požiadaviek trhu práce. Budú schopní prijímať zodpovednosť za vlastnú prácu a za prácu ostatných. Po absolvovaní vzdelávacieho programu získajú zručnosti pri práci s informačnými a komunikačnými technológiami. Naučia sa efektívne využívať informačné a komunikačné technológie pre svoj osobný rast a výkonnosť v práci. Odborné vzdelávanie má širokú orientáciu. Vzdelávanie pripravuje absolventov pre uplatnenie sa v beauty službách, v obchode a v prevádzkových službách.