Maturita z cudzieho jazyka

Anglický jazyk

Maturita z anglického jazyka sa skladá z troch zložiek:

1. externá časť maturitnej skúšky,

2. písomná forma internej časti maturitnej skúšky,

3. ústna forma internej časti maturitnej skúšky.

Externá časť maturitnej skúšky (EČ)

Jednotné, štátom zadané testy, ktoré píšu všetci maturanti v rovnaký čas.

Skúška má tri časti:

1. počúvanie s porozumením - listening,

2. gramatika a lexika - grammar in use,

3. čítanie s porozumením - reading.

- úroveň B2 - 120 minútový test - 9 textov (3 nahrávky - Počúvanie s porozumením, 3 texty - Gramatika a lexika, 3 texty - Čítanie s porozumením).

2013_MS_Specifikacia_testu_CJ_B2.pdf

- úroveň B1 - 100 minútový test - 8 textov (3 nahrávky - Počúvanie s porozumením, 2 texty - Gramatika a lexika, 3 texty - Čítanie s porozumením).

2013_MS_Specifikacia_testu_CJ_B1.pdf

Písomná forma internej časti maturitnej skúšky (PFIČ)

- úroveň B2 – 60 minútový test (rozsah 200 – 220 slov)

- úroveň B1 – 60 minútový test (rozsah 160 – 180 slov)

Ústna forma internej časti maturitnej skúšky (ÚFIČ)

Tvorí ju ústna odpoveď maturanta (20 min. príprava, 20 min. odpoveď) pred predmetovou maturitnou komisiou, pričom si žiak žrebuje jedno zo schválených maturitných zadaní. Každé zadanie pre obe úrovne sa skladá z troch úloh:

Vizuálny podnet (napr. obrázok, fotografia a pod.). Maturant opíše predložený obrázok a hľadá súvislosti medzi obrázkom a danou maturitnou témou. Komisia hodnotí súvislosť opisu predloženého podnetu, lineárnosť vo vyjadrovaní a adekvátne jazykové prostriedky zodpovedajúce danej úrovni.

Tematický okruh - Úlohou maturanta je zaujať stanovisko k téme a odôvodniť ho v rozhovore so skúšajúcimi, ktorí vedú rozhovor. Komisia hodnotí, ako maturant dokáže zdôvodniť a vysvetliť svoje názory na danú tému a argumentovať k problematike, výber faktov a informácií, gramatiku.

Situačná úloha, dialóg s rozdelenými úlohami. Maturant dostane za úlohu vyriešiť konkrétnu situáciu. Komisia sa zameriava na hodnotenie výberu a adekvátnosť použitia jazykových prostriedkov (v konkrétnej situácii z každodenného života v okruhu daných tém).

Ústna odpoveď je verejná.

Maturitné zadania boli vypracované v súlade s Učebnými osnovami, Vyhláškou MŠ SR o ukončovaní štúdia na stredných školách a Katalógom cieľových požiadaviek pre úroveň B1 a B2.