História školy
Ak chceme písať o histórii Strednej odbornej školy, Markušovská cesta 4, Spišská Nová Ves, ktorá si 1. septembra 2014 pripomenula 30.výročie svojho vzniku, musíme povedať, z akých subjektov škola získala súčasný charakter (SOU nábytkárske, SPŠ), nakoľko každý z nich prešiel svojou vlastnou cestou.
História školy sa úzko spája s dejinami mesta na rieke Hornád a tiež s históriou učňovského školstva na Spiši. Výchova a vzdelávanie učňovskej mládeže v Spišskej Novej Vsi má bohatú tradíciu. Preto môžeme konštatovať, že história školy siaha až do roku 1947, keď bola zriadená Samostatná učňovská škola
V školskom roku 1949/50 boli Obvodné učňovské školy premenované na Základné odborné školy a potom na Učňovské školy miestneho hospodárstva, v roku 1960 bola škola premenovaná na Učňovskú školu. O dve desaťročia ju premenovali na Stredné odborné učilište a 1.09.1984 ho rozdelili na Stredné odborné učilište stavebné a Stredné odborné učilište obchodné.
Samostatné Stredné odborné učilište stavebné v Spišskej Novej Vsi teda vzniklo 1.09.1984. V tomto období malo SOU stavebné 728 žiakov a 69 pedagogických pracovníkov. Medzníkom v histórií školy bolo jej presťahovanie z nájomných priestorov cirkvi v centre mesta do vlastnej budovy na Markušovskej ceste 4 od 1.09.1999. K 1.09.2001 v rámci racionalizácie siete došlo k výmene odborov medzi školami SOU stavebné a SOU nábytkárske. Z SOU stavebného odišli po dlhých rokoch krajčírske odbory a opačným smerom putovali odbory elektrotechnického zamerania najmä štvorročný študijný odbor Mechanik elektrotechnik. K 1.09.2008 pribudli učebné odbory krajčírskeho zamerania a dvojročný odbor spracúvanie dreva. Od tohto dátumu nám pribudli aj dielne na ulici Ing. Kožucha 9, kde ostali krajčírske odbory a vybudoval sa nový kadernícky salón. K 29.02.2008 na základe certifikačného auditu bolo preukázané, že škola zaviedla a používa systém manažérstva podľa normy STN EN ISO 9001:2001/ EN ISO 9001:2000 v odbore Výchovno – vzdelávacia činnosť.
K 1.09.2008 sa zmenil v súlade so Zákonom o výchove a vzdelávaní (školský zákon) č.245/2008 Z.z. názov školy na Stredná odborná škola . V školskom roku 2008/2009 sme sa presťahovali z priestorov dielní na Radlinského ulici do priestorov dielní na Drevárskej ulici. Od 1.09.2009 sme začali s výučbou týchto odborov: kozmetik /štvorročný študijný odbor/, manikér pedikér /trojročný učebný odbor/, manažér predaja a prevádzky autoservisu /dvojročný študijný odbor nadstavbového štúdia/ - partnerstvo v projekte ŠIOV. V máji 2010 sme v priestoroch dielní na ulici Ing. Kožucha otvorili kozmetický salón.
V školskom roku 2012/2013 boli zaradené do siete SŠ – SOŠ Markušovská cesta 4 študijné odbory Strenej priemyselnej školy na Markušovskej ceste 2: elektrotechnika v doprave a telekomunikáciách, geodézia, kartografia a kataster, staviteľstvo, polytechnika, geológia, geotechnika a environmentalistika. Cieľom SOŠ je pokračovať vo víziách získaných škôl a to znamená vybudovať modernú, dobre organizovanú, efektívnu a úspešnú školu, orientovanú na žiaka, podporujúcu jeho tvorivosť, aktivitu a rozvíjajúce kľúčové kompetencie. Vzdelávanie žiakov je zamerané na skutočnosť, aby žiaci získavali operačné poznatky a nie deklaratívne, čo si vyžaduje, aby sa vo výchovno-vzdelávacom procese využívali nové metódy a formy práce.
Cieľom SOŠ Markušovská cesta 4, Spišská Nová Ves je kvalita školy a v nej prebiehajúci kvalitný vyučovací proces. Cieľom je vybudovať modernú, dobre organizovanú a úspešnú školu orientovanú na žiaka podporujúcu jeho tvorivosť, aktivitu a rozvíjajúce kľúčové kompetencie v rámci regiónu Spiš. V záujme napĺňania svojej vízie prijala škola politiku kvality, ktorá vychádza z koncepcie rozvoja školy a smeruje k naplneniu strategického plánu školy a k vytváraniu profilu absolventa školy. Kladieme si za cieľ viesť školu k trvalému rozvoju. Zaväzujeme sa plniť požiadavky zákazníka, zainteresovaných strán, plniť požiadavky kladené na trvalé zlepšovanie kvality.Víziu školy sme zhrnuli do akronymu:
Výchova SOŠ SNV mladého človeka
Výchova
S spoločnými silami
O obstarať prípravu v priateľskom prostredí
Š šťastného
S sebavzdelávania a sebareflexie schopného
N nádej nestrácajúceho
V všestranne vzdelaného
S → spoločnými silami (spolupráca: škola, žiaci, rodičia, odberatelia absolventov – firmy; požiadavky partnerov sa zisťujú systematicky a pravidelne),
O → obstarať prípravu v priateľskom prostredí (zaistiť priaznivú klímu školy, zabrániť ponižovaniu jednotlivca - šikanovaniu),
Š → šťastného (orientovať sa na minimalizovanie používania drog, na zmysluplné využívanie voľného času),
S → sebavzdelávania a sebareflexie schopného (otvárať študentom cestu ku kvalite svojho života),
N → nádej v budúcnosť nestrácajúceho ( pomáhať im pri začleňovaní sa do života v budúcnosti),
V → všestranne vzdelaného (napĺňať všeobecné ciele výchovy, rozvíjať kľúčové kompetencie).